UPDATE: ESL and FACEIT merge to create the world’s leading competitive gaming platform, read more: eslfaceit.com

Jaskrawa przyszłość esportu i gamingu – ESL celebruje 20 lat istnienia

ESL, największa na świecie firma esportowa, świętuje 20 lat działalności w branży. Marka jest odpowiedzialna m.in. za organizację prestiżowych, międzynarodowych rozgrywek i turniejów, a także budowę najlepszych scen esportowych dla graczy na całym świecie. W tym miesiącu ESL zabierze swoją społeczność w podróż, aby przypomnieć najważniejsze i przełomowe momenty w 20-letniej historii firmy. Świętowaniu będzie towarzyszyła seria wydarzeń, których kulminacja przypadnie na 21 listopada, kiedy odbędzie się konferencja prasowa z udziałem założycieli ESL i gości specjalnych.

“W ciągu ostatnich 20 lat byliśmy świadkami przekształcania się skromnej pasji kilku entuzjastów w globalny ruch na rzecz esportu i gamingu. Jesteśmy dumni, że w ramach ESL zbliżyliśmy ze sobą kibiców, zawodników i partnerów. Przyszłość branży rysuje się nad wyraz ekscytująco, a naszym celem będzie dalsze wnoszenie do niej innowacyjności i kreatywności w taki sposób, aby umożliwić większej liczbie osób rywalizowanie, świętowanie i celebrowanie swoich pasji, jakimi są gaming i esport” – powiedział Ralf Reichert, Co-CEO w ESL.

W drodze po milion (a nawet trzy)

W listopadzie 2000 roku założyciele ESL uruchomili ligę ESPL w ramach Turtle Entertainment, która szybko zgromadziła 100 000 osób, stając się liderem w branży. Niedługo później do ligi włączone zostały takie gry jak Warcraft i Counter-Strike, a w 2002 roku ruszyła seria ESL Pro Season 1, która rozpoczęła się od Intel Friday Night Games w Future Point Cologne – pierwszej w historii ESL imprezy z pulą nagród w wysokości 80 tysięcy euro.

W 2005 r. ESL zgromadziło prawie milion graczy, a liczba ta podwoiła się do 2008 r., gdy firma otworzyła swoje biura we Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii i Polsce. Wraz ze wzrostem liczby aktywnych uczestników, portfolio imprez ESL wzbogaciło się o cykl Intel Extreme Masters, który zaoferował rozgrywki esportowe kibicom na całym świecie podczas imprez w Niemczech, Nowym Jorku czy Dubaju. Do 2011 roku, z ponad trzema milionami członków ESL na pokładzie, Światowe Finały IEM przyciągnęły rekordową liczbę 85 000 oglądających jednocześnie. Esport rósł dynamicznie na całym świecie, a ESL był głównym rozgrywającym. 

Świat to za mało

Prawdziwy przełom przyszedł jednak 2 lata później, gdy w 2013 roku nie tylko odbyła się inauguracyjna impreza IEM Katowice – obecnie sztandarowy turniej w kalendarzu wydarzeń esportowych – ale ESL zorganizował także imprezy na wszystkich sześciu kontynentach. W kolejnym roku rozgrywki w ramach IEM Katowice oglądało jednocześnie blisko 650 000 kibiców, a niedługo potem firma zorganizowała pierwsze gigantyczne widowisko esportowe na stadionie piłkarskim w Niemczech – ESL One Frankfurt. 

Pierwszy raz pula nagród w wysokości 1 miliona dolarów pojawiła się na turnieju ESL w 2015 roku, a w 2016 roku na rozgrywki w ramach ESL One Cologne przychodziło średnio 14 000 widzów dziennie. Gra PUBG została wprowadzona do społeczności w 2017 roku, a w 2018 roku na wydarzenie ESL One Cologne sprzedano komplet biletów i tym samym na największej zadaszonej hali sportowej w Niemczech już po raz trzeci z rzędu zapełniły się wszystkie miejsca!

ESL i DreamHack – przyszłość w jaskrawych barwach

Można śmiało powiedzieć, że z ESL Pro Tour, Intel Extreme Masters, DreamHack Masters, ESL Pro League i innymi prestiżowymi turniejami – firma ESL dosłownie zrewolucjonizowała branżę w zakresie transmisji, produkcji i doświadczeń eventowych w najbardziej prestiżowych markach i produktach esportowych na świecie. Fuzja ESL i DreamHack, która miała miejsce jesienią 2020 roku, otwiera nowy rozdział esportu pod sztandarem ESL, a przyszłość ta wygląda bardziej niż obiecująco. 

Więcej informacji na temat 20 lecia ESL i przygotowanych atrakcji znajdą Państwo na stronie about.eslgaming.com lub na kanałach LinkedIn, Twitter lub Facebook.

###

 ESL Gaming

ESL Gaming jest największą na świecie firmą zajmującą się esportem i szeroko rozumianą branżą gamingową. Od 1994 roku firma kształtuje branżę i przewodzi innowacjom w esporcie i grach na skalę światową w najbardziej popularnych grach wideo z licznymi turniejami esportowymi online i offline, a także poprzez festiwale gamingowe. Firma odpowiada za organizację i produkcję prestiżowych międzynarodowych turniejów i rozgrywek ligowych w ramach ESL Pro Tour, w tym ESL One, Intel® Extreme Masters, DreamHack Masters, ESL Pro League i innych wydarzeń rozgrywanych na arenach wielkości stadionów sporotwych. ESL Gaming jest również producentem i gospodarzem turniejów DreamHack Open, Mistrzostw Krajowych ESL, pucharów amatorskich, systemów matchmakingowych oraz festiwali gamingowych DreamHack. ESL Gaming jest częścią MTG, wiodącej międzynarodowej grupy rozrywki cyfrowej. about.eslgaming.com

Contact us

The company operates high-profile, branded international leagues and tournaments under the ESL Pro Tour.